3 טיפים להתמודדות יעילה עם פחדים וחרדות

קשה מאוד להמנע מפחד. התרבות שלנו ספוגה בו, הוא מושרש בנו מילדות ונמצא מכל עבר. רבים סובלים מחרדות משתקות העומדות בדרכם להגשמת משאלותיהם.

פעולות רבות בהן אנו נוקטים, לא רק שלא מקלות על הפחד אלא דווקא מגבירות אותו! אך החדשות הטובות הן שישנן כללים פשוטים של עשה/אל תעשה שיכולים לשחרר אתכם מהפחד. להלן שלושה מהם:

1) אחת האסטרטגיות הנפוצות ביותר להתמודדות עם פחד היא שכנוע עצמי – ניסיון להתווכח עם פחדינו ולהפריך אותם; לומר לעצמנו שמה שאנו חושבים אינו נכון, שבעצם יהיה בסדר ושאין לנו כל סיבה לפחד. אך הבעיה עם שכנוע עצמי, אותו ניתן לכנות גם רציונליזציה, היא שהוא לעולם אינו מחזיק מעמד לאורך זמן, ולכן תמיד ידרש עוד ממנו. השיחה הפנימית הבלתי פוסקת מכלה אנרגיה יקרה הנדרשת להגשמת משאלותינו, ולא רק זאת, הרציונליזציה בעצם עושה את ההפך ממטרתה – היא מאשרת שיש סיבה לפחדינו, שהרי אם הם חסרי משמעות מדוע עלינו להקדיש להם תשומת לב כה רבה???

טיפ: שימו לב למחשבותיכם וותרו על הויכוח עם הפחד. להתווכח עם הפחד זה בדיוק כמו להתווכח עם ילד עקשן – ככל שאנו מתאמצים הוא דווקא מגביר את התעקשותו. במקום זאת הכירו בנוכחותו וציינו לעצמכם "הו, הנה אתה שוב פחד".

2) הסובלים מפחדים מספרים לעצמם שאחרים, אלו שנמצאים בפעולה, אינם חשים פחד. אך זהו בסך הכל סיפור שמצדיק אי-עשייה ורחמים עצמיים! האמת היא שכולם מפחדים, לפחות בתחילה, אך ההבדל בין הנמנעים לפועלים הוא שהאחרונים אינם נעצרים מול פחדיהם.

טיפ: הפסיקו לחכות שהפחד יחלוף והחלו לפעול למרות הפחד, תוך כדי תנועה הוא יחל להתפוגג. אם תתירו לעצמכם לפעול על-פי רצונכם האמיתי במקום על-פי 'צריך ו'חייב', הסיבה למאמץ תהיה ברורה ויהיה לכם מניע מספיק חזק להתאושש מכישלון במידת הצורך.

3) הפחד מדחייה הינו אחד הפחדים המשתקים ביותר. פחד זה נובע מהילדות, כאשר הורינו או אחרים משמעותיים לא קיבלו אותנו כפי שאנחנו וגרמו לנו לחוש דחויים. רבים, במשך חיים שלמים, עושים הכל בכדי להמנע מדחייה ופעמים רבות מגיבים בתוקפנות עוד בטרם התבררו העובדות לאשורן. משום שהם כה חוששים מפגיעה הם מתכוננים תמידית לרגע בו תגיע, ולכן, באופן אוטומטי, מפרשים כמעט כל דבר כניסיון לפגוע בהם ולהרע להם וממהרים להתגונן.

טיפ: כדאי לנסות ולבדוק את העובדות לאשורן בטרם אנו מגיבים. הנטייה הטבעית היא לחשוב שכל דבר הוא בגללנו ולרעתנו אך פעמים רבות אין זה כך. לדוגמה: יתכן וחברה לא החזירה צלצול בשל התמודדות אישית שהיא חווה. אם מייד נתקוף, נאשים ולא ניתן לה הזדמנות להסביר הדבר יגרום לה להתרחק. לעיתים, משנמתין להתבהרות העניינים, נגלה שחששותינו היו לשווא.

הדבר החשוב ביותר שיש להבין לגבי פחד שברוב המוחלט של המקרים (למעט כשעומד בפניכם דוב :() מדובר בסך הכל במחשבה המשליכה עצמה אל העתיד, צופה את התסריט הגרוע ביותר ומתייחסת אליו כאילו היה אמת. איננו עושים זאת בשל 'תכונת האופי' המכונה 'פסימיות' אלא בשל צורת חשיבה שטבועה כה עמוק בתרבותנו עד שהיא שקופה עבורנו ונראית לנו כעובדה. בעתיד של כל אחד מאיתנו קיימות אינספור אופציות, לא רק זו שהחשיבה התקבעה עליה. איני ממליצה לנסות לשכנע את עצמכם שדווקא האופציה הרצויה לכם עומדת להתרחש אלא פשוט להטיל ספק באמיתותה של האופציה הלא רצויה, לזכור שאינה אמיתית יותר מחלום רע ממנו ניתן להתעורר.

לסופשבוע נעים ונטול פחדים 🙂
שרון

אהבתם? מוזמנים לשתף
18 תגובות
 1. אבישי

  הי שרון. לא יודע אם זה עוד רלוונטי לשאול פה. אמא שלי נפצעה לפני כמה שנים בפיגוע טרור, וחוויתי בעוצמה רבה את האינתיפאדות בתור ילד. יש לי היום הרבה פחדים, בעיקר בלילה, מדמיין ששומע רעשים, רצים לי תסריטים נוראיים בראש. זה יכול להופיע גם במהלך היום כשאני הולך ברחוב וכו'. יש לך עצה בשבילי איך להתמודד עם זה? ברגע שהפחד מגיע הכל נראה כל כך אמיתי.
  תודה מקווה שתקראי בקרוב..
  אוהב לקרוא את המאמרים שלך, תודה עליהם..

  • שרון שחף

   היי אבישי,
   קודם כול שמחה לשמוע שאתה נהנה מהמאמרים שלי!
   כדי להתייחס יותר ברצינות אשמח לקבל קצת רקע על המצב שלך
   האם אתה מקבל טיפול כלשהו? לוקח כדורים? ואם כן, האם זה עוזר?
   כמו כן, האם אתה עובד?

   • אבישי

    שרון כמה אני שמח שענית אין לך מושג.
    אני כרגע סטודנט. והאמת מלעולם לא ניסיתי לקחת כדורים,כיוון שאני לא חושב שהתפקוד שלי נפגע ברמה קיצונית. לדוגמא עכשיו שיש יום והכל בהיר, הפחדים של אתמול בלילה נראים לי מצחיקים, אבל לפני כמה שעות הם היו נראיים הדברים הכי אמיתיים בעולם.
    אני מאמין שיש לך הרבה ניסיון איך ברגע שהפחד תוקף עונים לו? איך לא נותנים לזה להשפיע על החיים?
    תודה ושוב תודה לך!!

    • שרון שחף

     היי אבישי,
     הנושא של חרדות הוא מורכב.
     גם אני באופן כללי נגד כדורים, למרות שבמקרים מסוימים כשאדם אינו יכול לעזור לעצמו בצורה אחרת הם מהווים פתרון.
     אני יכולה להמליץ לך על ההדרכה שלי "התמודדות יעילה עם פחדים וחרדות" שנותנת מענה מקיף למדי לנושא זה (למרות שלא הייתי מציעה אותה כפתרון מספק למישהו שאינו מסוגל לתפקד באופן מלא מבחינת לימודים, עבודה וכד' או שסובל מתסימינים פיזיים קשים).
     במקרה שלך, מכיוון שאתה מציין תפקוד תקין המלווה במחשבות חרדתיות, היא יכולה מאוד לסייע.
     מצ"ב קישור: http://www.shahafcoaching.co.il/fearanxiety/

   • לילי

    העי אנינעצמי סובלת מחרדות ופחדים יום יומיים
    אני אישה חזקה ורק לפני כמה חודשים התחלתי לסבול .
    אני אנטי כדורים ומחפשת דרך לצאת מהמצב אשמח לתגובה ממך

    • שרון שחף

     היי לילי,
     אני לא מכירה את הרקע שלך ולכן לא יכולה לאבחן מה מקור הבעיה, כן איני יודעת מה עוצמת הבעיה ואיך בדיוק היא באה לידי ביטוי – ולכן מעבר לטיפים כללים כמו אלה שנתתי בכתבה איני יכולה להוסיף.
     אני לא מציעה לחפש טיפים לנושא זה אלא ייעוץ פרטני, ואם תרצי אשמח לשוחח ולראות אם אני יכולה לסייע.
     את מוזמנת להשאיר לי פרטים כאן בקישור ואהיה אתך בקשר בהקדם:
     https://www.awakening.co.il/contact/

 2. ניר

  ואם הפחד שלך זה שאתה רואה את העתיד ואת מנבא דברים והם אכן קורים ואתה רואה דברים קשים מאוד שהולכים לקרות למדינה שלך ואתה חייב לברוח לפני שזה יקרה אך אין לך כסף…?
  איך אתה משכנע את עצמך שהאיסלם זאת לא דת של פסיכופאטים שיוצאים לרחובות לדקור … שניביתה את זה כבר לפני שנים, והנה זה מתרחש מול ענייך, שניביתה מלפני שנים שהפיגועים בכל העולם יתגברו והתאומים זה רק התחלה?
  איך אדם עם נבואה שהוא אטאיסט שלu מאמין אפילו בלוח המזלות או בשום דבר ללא מבחן מעבדה או מחקרים, רואה את הנולד ומפחד כי זה באמת קורה ( כלל לראות עתיד של קרובים וחברים+ של עצמי )
  אם יש כזה דבר כוחות של להרגיש מה הולך לקרות ויש לי כאלה זה מיותר … כי אף אחד לא מקשיב לך עד שזה קורה … ולהגיד אמרתי לך לא ממש עוזר

  • שרון שחף

   הי ניר,
   אכן הרבה דברים לא פשוטים מתרחשים ברמה המדינית והכלל עולמית, ולא אחת גם ביום-יום של כל אחד מאיתנו.

   ברמה המדינית אין לך שליטה ישירה – אבל יש את התרומה שבאמצעות מעשייך היומיומיים והאנרגיה שבתוכך אתה מעצים או מפחית; האופן שבו אתה מתנהג, ומדבר אל ועל אחרים, עד כמה אתה מונע מפחד ושנאה או משלווה ומאהבה.

   רמה נוספת היא מה שמתרחש בכל רגע ורגע ביום-יום של חייך – אם תפנה את תשומת לבך לכך תראה שיש גם המון רגעים של יופי ושלווה. ולא רק של הכאוס שאתה מתאר.

   ככל שתקח אחריות על עצמך ותפנה את תשומת לבך למתרחש ברגע ההווה, כך תחיה פחות בחרדה ובשנאה.

   ובהתייחס לתחילת דבריך, ברור שאתה לא יכול לעשות משהו שאין לך אמצעים לבצעו, אך אני מניחה שלאור החדשות מן העולם כבר הבנת שלא כ"כ משנה לאן תברח…

   בהצלחה!
   שרון

 3. ירון

  מציע לקרוא את הספרים הבאים ולא בהכרח בסדר הכתוב:
  הספר של ויין משנות ה70 לצערי ברח לי שמו – דאגות ואשמה
  זרימה

  וכמובן – טולה אקהרט – יש כמה ספרים פנו אל כוחו של הרגע כראשון

 4. מעיין

  אין עליך ועל הכתבות שלך!! מספר אחת בקואצינגגגג!

 5. הילה

  אני תוהה כמה עברת בחיים כדי להגיע לתובנות מסוג זה , או שמא את יחידת סגולה והגעת לזה מתוך התבוננות עצמית – כתבות מרתקות , מלמדות , ולחלקנו כמו טל תחייה בימי בצורת …

  תודה , על התובנות שאת חולקת איתנו.

  זכינו.

  • שרון שחף

   תודה הילה!
   אכן חוויתי הרבה, בתחילה מכורח הנסיבות ואחר-כך בשל מה שאני גרמתי לעצמי. הכאב הכריח אותי להתבונן במה שאני יוצרת ולגלות את האמת 🙂

 6. בצלאל

  היי שרון,
  תודה רבה על מאמרייך המחכימים,מצפה לצאת סיפרך לאור:)
  בברכה

 7. לוסי

  היי שרון
  כמו תמיד הכתבות שלך ענקיות
  בזמן זה אני מובטלת ומחפשת עבודה ואין לך מושג כמה שהפחד משתלט עליי וגורם לי למצבי רוח קשים
  ביותר , ואני מנסה להתמודד מול זה עם הרבה שטיפות מוח שלא תמיד עוזרות

  לוסי

השארת תגובה